Актуално

80 години от Победата над фашизма

ОБРЪЩЕНИЕ

СКЪПИ ПОТОМЦИ НА ГЕРОИТЕ И УЧАСТНИЦИТЕ В АНТИ-ФАШИСТКАТА БОРБА И В ПОСЛЕДНАТА ФАЗА НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА,

УВАЖАЕМИ СЪНАРОДНИЦИ,

В навечерието сме на знаменателна годишнина – 80 години от Победата над фашизма, постигната с решаващата роля на Червената армия и Съветската държава. Обръщаме се към всички вас, за да напомним, че в националната памет на българския народ се съхранява и цени вечния пантеон на героите и участниците в антифашистката борба в България, в десетилетията на гражданската война и в последната фаза на Втората световна война, наречена от народа ни Отечествена, на вашите предци! Техният подвиг, героизъм и принос в борбите и историята на България, е съхранен завинаги в нашата историография, ярко присъства в националната литература и изкуство, в богатия и емоционален български фолклор, в стотиците паметници и паметни знаци във всяко кътче на българската земя.

За съжаление в последните повече от три десетилетия се рушат и оскверняват техните паметници и паметни плочи, отрича се и се очерня подвига и саможертвата на героите, пренаписва се и се фалшифицира националната ни история във всякакви възможни издания и в учебниците; сатанизира се борбата против фашизма. Историята се превърна в инструмент на политиката. Не пощадиха от обиди и българския народ, чиято рожба и изразител са свидните герои на антифашистката борба. Този народ, който след Освобождението 1878 г. не се примири с тиранията, предателствата, мизерията, жестокостта и убийствата! Жаждата и волята му за справедливост и свобода бе огромна. Антифашистката борба и гражданската война в България беше предшествана от поредица национални, социални и революционни борби след Освобождението, за да избухне с драматизъм и сила през юни и септември 1923 г., да продължи до септември 1944 г., а после – по фронтовете на Югославия, Унгария и Австрия до окончателната победа над фашизма. Приносът на България е оценен и от победителите с това, че генерал Владимир Стойчев участва в парада на Победата на Червения площад в Москва. Тези събития остават дълбоко в душата на народа и извайват неговия нравствен облик, същност и герои. И тези герои на България и в миналото, и днес са вашите предци. Така ще бъде завинаги, въпреки наложените забрани и забрава! Защото злото не е вечно. Защото днес живеем в преломни времена и „светът се отърсва от отровната си плесен“.

Обръщаме се към вас, за да напомним, че трябва да възкресим техния велик подвиг, героизъм и саможертва! Да върнем отново разговора и спомена за „простата човешка драма“; за моралното им превъзходство и духовна красота, за прекъсната им младост и несбъднатите мечти, да върнем техните ценности и идеали.

В десетилетията на гражданската война в България загиват близо 20 000 синове и дъщери на народа и 250 деца. В последната фаза на Втората световна война в разгрома на фашизма в Европа, България дава 32 000 жертви. Вие сте техните потомци и заедно с вас, всички ние, огромната част от българския народ днес се прекланяме пред делото и саможертвата им. Защото стотици хиляди сме тези, които заедно с вас са наследници и продължители на антифашистките и социалните идеи. Тези, които не промениха убежденията си, въпреки политическите промени и носят в сърцата и в умовете си паметта за националните герои, за бойците срещу фашизма.

Нека всички се преклоним пред подвига и святото дело на националните и интернационални герои от борбата против фашизма. Нека бъде вечна паметта, славата и незабравата на героите и жертвите на антифашистката борба и на фронта на Втората световна против фашизма! Помним и пазим паметта им!

Никога повече фашизъм!
Хора, бдете!

От Организационния комитет

ПОКАНА

за участие във Викторина „80 години от Победата над фашизма“


Във викторината могат да участват ученици, студенти и младежи по избрана тема/и/, като се използва подходяща литература. Класирането ще се извърши от компетентно жури, съобразно възрастовата група на участниците.

Различните теми от викторината са задълбочено разработени в множество издания, които можете да намерите в училищните, читалищните, градските и други библиотеки, а учителите, особено тези по история и български език, могат да бъдат ваши консултанти. Ще бъде ценно да опишете в работите си участието на ваши предци или близки в антифашистката борба или в последната фаза на Втората световна война против фашизма.

Разработените теми трябва да бъдат изпратени до 20 април 2025 г. на електронен адрес: fond.konkurs@abv.bg. Необходимо е да посочите трите си имена, възрастта, а ако сте ученик – в кой клас сте, в кое училище и от кое селище; телефон, ел.поща, както и името и телефона на научния ръководител.

Очакваме вашето активно участие в чест на забележителната 80–годишнина от Победата над фашизма, с което ще изявите вашата образованост, информираност и ще изразите вашето отношение към толкова актуалната днес тема за противодействието на фашизма и за защитата на мира. Желаем ви успех!


От Организационния комитет

В И К Т О Р И Н А

за ученици, студенти и младежи в чест на 80–годишнината

от Победата над фашизма


  1. Втората световна война – противостоящи страни и основни етапи.
  2. България във Втората световна война като съюзник на Германия. Антифашистката съпротива в България.
  3. Присъединяване на България към антихитлеристката коалиция и формиране на новата българска армия. Участието в Последната фаза на Втората световна война – продължение на антифашистката борба на българския народ.
  4. Основни етапи на българското участие в последната фаза на Втората световна война (Отечествената война). Събития и главни сражения през първия етап.
  5. Българското участие във Втория етап на Отечествената война – главни сражения.
  6. Защо българският народ нарича Отечествена война участието на България в последната фаза на Втората световна война?
  7. Изтъкнати български генерали и приносът им в последния етап на Втората световна война (септ. 1944г. – май 1945 г.).
  8. Генерал Владимир Стойчев – житейски път.
  9. Генерал Владимир Стойчев – командващ Първа българска армия и приносът му в разгрома на фашизма.
  10. Отечествената война на българския народ в българската култура и изкуство – литература, кино, живопис.
  11. „Ние сме заедно в борбата против фашизма“, „Всичко за фронта, всичко за победата“ – как звучат днес лозунгите от преди 80 години. Моля, обосновете своя отговор.