В рамките на програмата, руската група посети Стара Загора и мемориалния комплекс „Защитниците на Стара Загора“, храм-паметника Шипка и се поклонила на Кръста-паметник на Донските казаци.
Незабравими впечатления е оставило и посещението във Велико Търново.
След завръщането си от България Серафим, Данил и Никита споделиха своите впечатления:
Серафим Жихарев (Самара):
…Моят роден град Самара е побратим с град Стара Загора. За мен това пътуване е скъпо и заради това, че видях Шипка и Самарското знаме, подарено на българите от моите земляци, защитавали братския народ в Руско-турската война. Благодаря на „Наследие“ и „Русофили“ за възможността да посетя България…
Данил Нехотин (Шахти):
Преди полета за България, аз се разхождах в Москва и съвършено случайно видях паметник, посветен на Руско-турската война, на героите, загинали в битката за Плевен… За времето, проведено в България, най-много ме впечатли Шипка, струва ми се, че е невъзможно да се предадат чувствата, които изпитваш там. Успях да видя много паметници, посветени на Руско-турската война. Оказва се, че в България има над 400 паметници. Ето как се съхранява паметта. Аз не очаквах, че в България се отнасят толкова топло към руснаците и че хората са толкова доброжелателни.
Никита Германский (Москва) ни изпрати неголямо есе:
Хубаво, че съществуват самолетите. След три часа ние се преместихме от хладната, дъждовна Москва, в слънчева, топла и гостоприемна София… Трудно е да се опише тази благодарност, която изпитват българите към Русия за освобождаването от турските завоеватели. Своята благодарност те са изразили с огромен брой паметници и паметни плочи, поставени на местата на битките и гибелта на руските войници и офицери.
В България не са забравени и събитията от Втората световна война. За това напомня паметникът на Съветската армия и паметникът „Альоша“…
Всичките граждани на България, които срещахме по улиците, се отнасяха към нас с необикновена топлота и любов, ние се чувствахме както у дома. И чувствайки такова отношение към нас – руснаците, ние разбираме, че нас ни обединява не само общата история, но и общата религия – православието.